Κυριακή 3 Νοεμβρίου 2013

ΠΑΛΕΨΕ ΣΤΑ ΙΣΙΑ

Πάλεψε για το καλύτερο ο ΑΟΣ στο χθεσινό ματς με την ομάδα  τις ΑΕΚ άλλα δεν τα κατάφερε αφού απέναντι του βρήκε μια πολύ καλά δουλεμένη ομάδα η οποία όπως φαίνεται  θα είναι από τις πρωταγωνίστριες για την κατακτηση του τιτλου .[ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΜΕ 0-2 ].
Στο πρωτο ημιχρονο η ΑΕΚ ηταν πολυ καλύτερη απο την ομαδα μας και το απέδειξε με το οτι πετυχε και τα δυο γκολ του ματς .Απο την αλλη η ομαδα μας προσπαθησε και λιγο η ανωτερότητα του αντιπάλου λιγο τα φάλτσα σφυριγματα τον διαιτητών ειχαν το αποτελεσμα στο 0-2
.Στο δευτερο μερος η ομαδα μας εκανε την προσπαθεια της μηπως και ανατρεψει την κατασταση αλλα τελικα οπως αναφεραμε η ΑΕΚ ηταν ανωτερη .Αυτο που μενει ομως απο τα παιδια ειναι οτι σε δηλώσεις τους που μας μίλησαν οτι αφηνουν αυτο το ματς πισω και κοιτάζουν τα επομενα μιας και το πρωτάθλημα ειναι αρκετα μεγαλο με πολλα και δυσκολα παιχνιδια .

Φάσεις και γκολ
Με την πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι η Α.Ε.Κ. θα προηγηθεί 0-1!!
Η πρώτη καλή ευκαιρία και η οποία θα μεταφραστεί σε γκολ είναι για τους “κιτρινόμαυρους” στο 7' όταν ο Κόμητας θα πετύχει ένα εντυπωσιακό γκολ. Συγκεκριμένα ο επιθετικός της Α.Ε.Κ. θα πάρει την μπάλα έξω από την περιοχή και πλάγια θα περάσει όποιον βρει μπροστά του και με έναν κεραυνό λίγο μέσα από την περιοχή δεν αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κ. Μωραίτη στέλνοντας την μπάλα να καταλήξει στα δίχτυα για το 0-1.
Γκοοοοολ για την Α.Ε.Κ. και όλα τελειώνουν νωρίς νωρίς

Χωρίς να δημιουργούνται εν τω μεταξύ κάποιες φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες στο 28' η ομάδα του Σπ. Παπαδάτου θα αποκτήσει προβάδισμα δυο τερμάτων αφού ο Κρούτη εκτελεί ένα φάουλ απ' ευθείας από 30 μ. προς την εστία των γηπεδούχων, εκεί ο Κ. Μωραίτης με εκπληκτική προσπάθεια θα διώξει την μπάλα αυτή θα καταλήξει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του για να στρωθεί στη συνέχεια στον αμαρκάριστο Κούκλη ο οποίος θα εκμεταλλευθεί μια “παγωμάρα” των αμυντικών της Σάμης και εύκολα με πλασέ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.
Νέα ευκαιρία για την Α.Ε.Κ. στο 31' όταν ο Κόμητας μετά τηνέξυπνη πάσα του Τανουσάϊ μέσα στην περιοχή θα πιάσει ένα διαγώνιο πλασέ με την μπάλα όμως να καταλήγει λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Κ. Μωραίτη.
Μεγάλη ευκαιρία να μειώσουν το σκορ θα χάσουν οι Σαμικοί, όταν ο Άννινος με εκπληκτική απόκρουση θα διώξει την μπάλα πάνω από την εστία του σε κόρνερ, μετά το έξυπνο ψηλοκρεμαστό πλασέ μέσα από την περιοχή του Ν. Μωραίτη.
Στο 40' οι γηπεδούχοι θα φανούν ξανά απειλητικοί για την εστία του Άννινου όταν και πάλι ο Ν. Μωραίτης μέσα από την περιοχή σε γύρισμα της μπάλας από τον Γιαν. Αμούργη δεν κάνει καλό πλασέ με αποτέλεσμα ο τερματοφύλακας της Α.Ε.Κ. να αποκρούσει με σχετική άνεση.

Έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο και τους φιλοξενούμενους να έχουν πάρει ένα σοβαρό προβάδισμα νίκης στο παιχνίδι αφού προηγούντα 0-2.
Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 51' ο Μπαζάρογλου ύστερα από πολυ ωραία παράλληλη πάσα από αριστερά του Αντωνόπουλου θα σταθεί “μοιραίος” για την ομάδα του αφού απέναντι από την σχεδόν κενή εστία δεν καταφέρνει με πλασέ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα μιας και αυτή θα περάσει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι άουτ!!
Η απάντηση των γηπεδούχων θα είναι άμεση με τον Γιαν. Αμούργη σε μια από τις γνωστές του “κούρσες” από δεξιά, θα αφήσει πίσω στο sprint το Νικ. Ψάλτη, θα μπει στην περιοχή, αλλά ο Άννινος θα του πει “όχι” στο συρτό σουτ που επιχειρεί πέφτοντας στην δεξιά του γωνία διώχνοντας για να απομακρύνουν στη συνέχεια οι αμυντικοί της ομάδας του.
Στο 67' ο Θαν. Μπαζάρογλου θέλει να αιφνιδιάσει με ένα ψηλοκρεμαστό σουτ λίγο έξω από την περιοχή τον Κ. Μωραίτη αλλά η μπάλα περνάει λίγο άουτ πάνω από το οριζόντι δοκάρι.
Ωραία βαθειά μπαλιά του Περιβολάρη στο 83' βρίσκει τον Κ. Βιτωράτο μέσα στην περιοχή της Α.Ε.Κ. και λίγο πλάγια αλλά το σουτ του αποκρούεται από τον Άννινο.
Σειρά του Κούκλη στο 84' να απειλήσει με ένα μακρινό σουτ που θα στείλει την μπάλα να καταλήξει λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Κ. Μωραίτη.
Τελευταία χαμένη ευκαιρία στο παιχνίδι στο 89' όταν ο Κόμητας με ωραία μπαλιά θα βρει τον Κρούτη αμαρκάριστο απέναντι από τον Κ. Μωραίτη αλλά το πλασέ του δεν είναι καλό με αποτέλεσμα η μπάλα να πάρει μια παράλληλη τροχιά προς την εστία των γηπεδούχων και να καταλήξει στον Εμιλιάνο που θα υποδειχθεί οφσάϊτ.