Τετάρτη 20 Νοεμβρίου 2013

Παιδικά λάθη, ήττα πισωγύρισμα

ΑΟ ΔΙΛΙΝΑΤΩΝ-ΑΟ ΣΑΜΗΣ

5 - 1

Σε πολύ κακή μέρα βρέθηκε η ομάδα μας την περασμένη Κυριακή όπου και ηττήθηκε από τα Διλινατα εκτος έδρας με 5-1 , χαλώντας την καλή εικόνα που είχε στις περασμένες αγωνιστικές.

Η Σάμη τις φάσεις, τα Διλινάτα τα γκολ
Στο 11 ο Άννινος έκανε ένα χλιαρό σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Γκερβένης με σωτήρια απομάκρυνση έδιωξε τη μπάλα πάνω στη γραμμή. Στο επόμενο λεπτό η Σάμη είχε μια ακόμα καλή στιγμή στο παιχνίδι όταν το απευθείας κόρνερ του Αριστοτέλη Αμούργη κατέληξε στην εξωτερική πλευρά του κάθετου δοκαριού. Στο 13 ήρθε το πρώτο γκολ για τα Διλινάτα όταν έπειτα από σύγχυση στην άμυνα των «κυανόλευκων», ο Χρήστος Τζωρτζάτος έστρωσε τη μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής στον Μηλιώνη και εκείνος με συρτό σουτ άνοιξε το σκορ για τους «πράσινους».
Οι παίκτες του Θοδωρή Βουκελάτου προσπάθησαν μετά το 1-0 να αντιδράσουν για να φτάσουν στην ισοφάριση. Στο 19 η κεφαλιά του Γ. Αμούργη μετά από φάουλ του Περιβολάρη κατέληξε λίγο άουτ, ενώ στο 23 έπειτα από νέα συνεργασία των δύο παικτών και προβολή του πρώτου η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε με υπόδειξη του βοηθού ως οφσάιντ.
 Δύο λεπτά αργότερα τα Διλινάτα έφτασαν πολύ κοντά στην επίτευξη ενός δεύτερου γκολ, αλλά το «ψαλιδάκι» του Μηλιώνη μετά από σέντρα του Διονύση Τζωρτζάτου σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι. Ωστόσο, στο 39 κατάφερε να κάνει το 2-0 όταν βγήκε μόνος του στην πλάτη της άμυνας μετά από κάθετη πάσα του Μύρτο και αφού προσπέρασε και τον τερματοφύλακα ζευγάρωσε τα προσωπικά του τέρματα. Στην πρώτη φάση του δευτέρου μέρους (50), η Σάμη κατόρθωσε να μειώσει το σκορ με ένα απίστευτο γκολ.
 Ο Νικολοβιένης έκανε μια σέντρα-σουτ από τα δεξιά που «κρέμασε» τον Παπαδημητρίου, αφού κατέληξε πρώτα στο δεξί δοκάρι του και εν συνεχεία στο βάθος της εστίας του.
Το τρίτο τέρμα έφερε την «κατάρρευση»
Εκεί, όμως, που φάνηκε ότι η Σάμη είναι ικανή να ξαναμπεί στο παιχνίδι, δύο λεπτά αργότερα δέχθηκε το τρίτο γκολ και κάπου εκεί όλοι τελείωσαν. Ο Μηλιώνης βρέθηκε στο ύψος της μεγάλης περιοχής και με δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Δ. Καλλιβωκά. Στο 56 ο άσος των Διλινάτων πήδηξε πιο ψηλά από όλους μετά από σέντρα του Καλλιακούδα, αλλά η κεφαλιά του από πλεονεκτική θέση κατέληξε λίγο άουτ. Το προσωπικό «σόου» του επιθετικού των «πρασίνων», όμως, δεν είχε τελειώσει.

Στο 70 δέχθηκε μια ακόμα εξαιρετική κάθετη πάσα από τον Χρήστο Τζωρτζάτο, πέρασε και τον τερματοφύλακα (όπως έγινε και στο δεύτερο γκολ) και πλάσαρε με άνεση για το 4-1! Το πέμπτο γκολ για τον Μηλιώνη και τα Διλινάτα ήρθε στο 79 όταν με αυτοθυσία κέρδισε πέναλτι από τον Δευτεραίο, ο οποίος δεν μπόρεσε να τον σταματήσει και τον ανέτρεψε. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα και τον τερματοφύλακα στην απέναντι γωνία.

Συμμετοχές

Γηπεδούχος
Φιλοξενούμενη
ΑλλαγέςΚάρτεςΤέρματαΑΟ ΔΙΛΙΝΑΤΩΝ
ΑΟ ΣΑΜΗΣΤέρματαΚάρτεςΑλλαγές

ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (1993)1(1999) ΚΑΛΛΙΒΩΚΑΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ

62'
81'

ΚΑΛΙΑΚΟΥΔΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (1983)2(1997) ΤΟΥΛΑΤΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
Κίτρινη Κάρτα(41')62'
70'

ΔΟΥΚΑΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ (1993)3(1997) ΚΑΛΛΙΒΩΚΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΤΖΩΡΤΖΑΤΟΣ ΔΗΜΗΤΡΑΓΓΕΛΟΣ (1988)4(1984) ΑΥΓΕΡΙΝΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

MYRTO DRITAN (1977)5(1991) ΚΑΠΠΑΤΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ

ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΓΛΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ (1979)6(1980) ΔΕΥΤΕΡΑΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Κίτρινη Κάρτα(77')

ΓΚΕΡΒΕΝΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ (1998)7(1983) ΑΜΟΥΡΓΗΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ

ΤΖΩΡΤΖΑΤΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ (1994)8(1990) ΝΙΚΟΛΟΒΙΕΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣΓκολ!

79'

Γκολ!Γκολ!Γκολ!Γκολ!Γκολ!ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ (1992)9(1986) ΑΝΝΙΝΟΣ-ΧΩΡΑΦΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ