Σάββατο 9 Μαρτίου 2013

ΕΧΑΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟ

Πάλεψε αλλά έχασε από μια καλύτερη ομάδα .
Η ομάδα μας προσπάθησε απέναντι σε έναν πολύ καλό αντίπαλο που δικαία είναι στην πρώτη θέση και έδωσε ότι μπορούσε μήπως και καταφέρει και πάρει κάτι καλό στο ματς αυτό .Δέχτηκε το 0-1 στο 39 λεπτό ύστερα από ωραία ενέργεια του αντίπαλου .Στο δεύτερο μέρος προσπάθησε δημιουργήσει κάτι καλό χωρίς να τα καταφέρει, και δέχτηκε το 0-2 στο 54 λεπτό .Το 0-3 έγινε στο 79 λεπτό .Αξίζει να πούμε ότι όλα τα παιδία έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό και προσπάθησαν να πάρουν ότι καλύτερο από το ματς αυτό.
Το φιλμ του αγώνα και φωτο από το sportsthea.blogspot.gr.
Με την έναρξη του αγώνα και συγκεκριμένα στο 1' ο Γ. Αμούργης έπειτα από μεγάλη μπαλιά του Σταμούλη στην πλάτη της άμυνας της Α.Ε.Κ. και σε μια από τις γνωστές του επελάσεις θα μπει στην περιοχή από πλάγια δεξιά αλλά το διαγώνιο δυνατό σουτ που επιχειρεί θα στείλει την μπάλα να καταλήξει παράλληλα από την εστία του Άννινου άουτ.
Σέντρα του Κοσμάτου στο 16' θα φέρει την μπάλα στο β' δοκάρι του Φιλιππάτου με τον Κρούτη να πιάνει ένα σουτ στην κίνηση και την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών της εστίας της Σάμης άουτ.
Νέα σέντρα και πάλι από τον ίδιο ποδοσφαιριστή με τον Κρούτη να πιάνει το μονοκόμματο σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή και την μπάλα να καταλήγει άουτ. Φάουλ του Μοσχονά στο 36' θα βγάλει σε πολύ καλή θέση τον Κρούτη αλλά ένα πλασέ που θα πιάσει στην κίνηση, κάτι σαν τακουνάκι, θα διώξει στην γωνία του σε κόρνερ ο Φιλιπάτος.
Το κόρνερ εκτελείται από αριστερά από τον Κουμαριώτη και την μπάλα να φτάνει μέσα στην περιοχή των τυπικά γηπεδούχων, εκεί ο Κρούτη θα πιάσει την κεφαλιά, η μπάλα θα σκάσει στο χορτάρι και θα περάσει λίγο πάνω από την εστία του τερματοφύλακα της Σάμης. Νέο φάουλ του ίδιου ποδοσφαιριστή στο 30' βγάζει τον Χασάη σε πολύ καλή θέση για γκολ όμως η κεφαλιά του είναι άστοχη και η μπάλα φεύγει άουτ. Ένα μπάσιμο και πάλι από δεξιά στο 34' του Χασάη στην περιοχή, όπου θα σουτάρει διαγώνια για να αποκρούσει ο Φιλιππάτος. Στο 40΄ οι φιλοξενούμενοι θα προηγηθούν 0-1 στο σκορ με εξαιρετική καρφωτή κεφαλιά του Κρούτη ύστερα από σέντρα ακριβείας του Αντωνόπουλου από αριστερά. Έτσι οι φιλοξενούμενοι θα πάνε στα αποδυτήρια με το αβαντάζ του 1-0. Στο β΄ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν διέφερε και πολύ με αυτή του α' αφού και πάλι οι πρωτοπόροι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και την κατοχή της μπάλας.Έτσι στο 53' θα προηγηθούν με δυο γκολ διαφορά 0-2 ουσιαστικά "καθαρίζοντας" το παιχνίδι με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή του Κρούτη με την άμυνα και τον τερματοφύλακα της Σάμης να δείχνουν αιφνιδιασμένοι.
Σουτ του Κρούτη στην κίνηση στο 70' μετά από κόρνερ του Κουμαριώτη η μπάλα θα κοντράρει στα σώματα και θα απομακρυνθεί.
Κεφαλιά του Πολλάκη από καλή θέση στο 72' μετά από σέντρα του Αντωνόπουλου στέλνει την μπάλα άουτ.
Στο 73' ο Κρούτη θα πασάρει στον Πολλάκη αυτός μέσα στην περιοχή με ωραίο πλασέ θα στείλει την μπάλα να κτυπήσει στη ρίζα της κάθετης δοκού του Φιλιππάτου και στην επιστροφή της ο Μοσχονάς μόνος με τα δίχτυα δεν δυσκολεύεται να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-3.
Στο 80' ο Πολλάκης με ωραία ατομική ενέργεια θα μπει στην περιοχή αλλά τελευταία στιγμή θα ο Φιλιππάτος θα πέσει στα πόδια του και θα απομακρύνει την μπάλα. Τελευταία φάση στο παιχνίδι στο 86' και στην οποία η Α.Ε.Κ. ζήτησε πέναλτι με τον κ. Ματιάτο να έχει διαφορετική άποψη. Συγκεκριμένα ο Κρούτη θα φύγει στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων θα μπει στην μεγάλη περιοχή και λίγο πριν το πλασέ θα βρεθεί στο έδαφος ύστερα από ένα μαρκάρισμα του Μωραίτη.
Διαιτητής ο κ. Διον. Ματιάτος με βοηθούς τους κ.κ. Μουζακίτη Βασ. και Καλαφάτη Δημ.
Οι συνθέσεις
Σάμη:(Θ. Βουκελάτος), Φιλιππάτος, Τουλάτος, Αμούργης Αρ., Καππάτος (74' Χειμώνας), Αυγερινός, Μωραίτης, Δευτεραίος (55' Άννινος-Χωραφάς), Αραβαντινός, Αλυσανδράτος, Αμούργης Γιαν., Σταμούλης (66' Βιτωράτος Κ.).
Α.Ε.Κ.:(Σ. Παπαδάτος), Άννινος, Ψάλτης, Περιβολάρης (74' Εμιλιάνο). Χασάη, Λουλούδας, Αντωνόπουλος, Πολλάκης, Κρούτη, Κοσμάτος, Μοσχονάς, Κουμαριώτης.