Σάββατο 20 Σεπτεμβρίου 2014

ΝΙΚΗ ΜΕ ΤΑ ΟΜΑΛΑ (3-1) «Μας λείπει όμως το εύκολο γκολ»

Με το δεξί ξεκίνησε η ποδοσφαιρική χρόνια για την ομάδα μας που νίκησε τα ΟΜΑΛΑ για το Κύπελλο με 3-1.
Τα παιδιά πάλεψαν, ξεκινήσαμε άσχημα, στο πρώτο δεκάλεπτο δεν είχαμε συγκέντρωση, αλλά η ομάδα ανέβασε στροφές, είχε την κατοχή, ισοφάρισε πριν το ημίχρονο. Στο δεύτερο έψαξε το γκολ με ορθολογικό τρόπο. Ήρθε και πανηγυρίζουμε τη νίκη.

Το παιχνίδι στράβωσε από την αρχή για την ομάδα μας που δεχτικέ ένα τέρμα από το πουθενά (στο 9’ ο Καπετάνιος από πολύ μακρινή απόσταση με δυνατό σουτ, και την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά θα πετύχει το 1-0 για την ομάδα του.)μιας και τα ΟΜΑΛΑ ουσιαστικά δεν πάτησαν την περιοχή της Σάμης ούτε μια φόρα. Μετά την ψυχρολουσία  η ομάδα ανέβασε στροφές με σκοπό την ισοφαρίσει έχασε αρκετές ευκαιρίες και τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει  στο 44`    Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1.
Στο δεύτερο μέρος η ομάδα μας δεν απειλήθηκε ούτε μια φόρα είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα   έψαξε το γκολ με ορθολογικό τρόπο και κατάφερε να σημειώσει  αλλά δυο τέρματα χάνοντας παράλληλα αρκετές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ . Όλοι η ποδοσφαιριστές προσπάθησαν για το καλύτερο αφήνοντας αρκετά καλά στοιχειά ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο. Δημιουργήσαμε ευκαιρίες, αλλά δεν έχουμε το «εύκολο γκολ». Καλές εντύπωσης άφησε και ο νεοαποκτηθέντας Χ. Μπεκατορος .

Φάσεις και γκολ

Στο 9’ ο Καπετάνιος από πολύ μακρινή απόσταση με δυνατό σουτ, και την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά θα πετύχει το 1-0 για την ομάδα του.

Στο 35’ ο Γ. Αμούργης θα περάσει υπέροχα παράλληλα την μπάλα στον Περιβολάρη που στο πρώτο δοκάρι έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα άουτ.

Στο 37’  ο Περιβολάρης, εκτέλεσε έξυπνα το φάουλ στο δεύτερο  δοκάρι και τον Νίκο Μωραΐτη να πιάνει την κεφαλιά, πετυχαίνοντας γκολ. Γκολ που τελικά δεν θα μετρήσει αφού ο επόπτης κ. Γ. Γασπαράτος θα παραμείνει στη θέση του με υψωμένη την σημαία του υποδεικνύοντας οφ-σάιντ.

Λίγα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι παίκτες του Γ. Καρελάκη θα πετύχουν την ισοφάριση με με γκολ που θα πετύχει ο Κυρ. Μωραίτης (έπαιξε φορ) με παλικαρίσια προσπάθεια και ψύχραιμο πλασέ πετυχαίνοντας το 1-1.

Στο 47’, ο Γιάννης Αμούργης θα βγάλει την σέντρα από δεξιά, ο Κυρ. Μωραΐτης θα πιάσει την κεφαλιά αλλά η μπάλα θα περάσει λίγο άουτ.

Στο 48’ και πάλι ο ίδιος παίκτης με ωραία ατομική ενέργεια από αριστερά και απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα θα πλασάρει, αλλά και πάλι η μπάλα δεν του κάνει το χατίρι  αφού περνάει λίγο άουτ.

Στο 65’ αδελφός του ο Νικ. Μωραΐτης, θα χάσει μεγάλη ευκαιρία να πετύχει το 2-1 για την ομάδα του, όταν μετά από την πάσα του Περιβολάρη θα βρεθεί απέναντι από τον Τσακαρισιάνο, αλλά το πλασέ του αποκρούει με το σώμα, ο τελευταίος.

Στο 67’ όμως θα έρθει το γκολ, όταν ο Περιβολάρης κάνει την σέντρα από δεξιά, τον Νίκο Μωραΐτη να πιάνει μία γυριστή κεφαλιά που "κρέμασε" τον αντίπαλο τερματοφύλακα κάνοντας το 2-1 για την ομάδα του.

Τέλος στο 89’ η Σάμη θα πετύχει και το 3-1, με σουτ του Περιβολάρη από μακρινή απόσταση που κατέληξε στα δίχτυα των Ομαλών.

Διαιτητής ο κ. Π. Κομητόπουλος με βοηθούς τους κ.κ. Γ. Γασπαράτο και Γ. Μυρσίνια.

Σάμη:(Γιώργος Καρελάκης), Καλλιβωκάς, Μινέτος, Μπακατώρος, Δευτεραίος, Σκιαδαρέσης (61’ Μετάι), Μωραΐτης Ν., Βιτωράτος, Νικολοβιένης, Μωραΐτης Κ., Περιβολάρης, Αμούργης Γ. (74’ Αμούργης Αρ.), Μετάι (86’ Μιχαλίτσης)

Ομαλά:(Γ. Μεσολωράς), Τσακαρισιάνος Στ., Καπετάνιος, Τζάκης, Νεόφυτος Χαρ., Νεόφυτος Αγγ., Γαλιατσάτος, Τσακαρισιάνος Χρ (90’ Μπάρκουλας), Γκαζάρ, Βαλλιανάτος (46’ Χαρίτος), Μινέτος.