Παρασκευή 24 Ιανουαρίου 2014

Στη «ρώσικη ρουλέτα» η πρόκριση για τα Διλινάτα

Συγκλονιστικό παιχνίδι, υπό το φως των προβολέων, έγινε στο Αργοστόλι ανάμεσα στα Διλινάτα και τη Σάμη, με το σύνολο του Σπύρου Αλυσανδράτου να παίρνει την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣΚΙ, επικρατώντας με 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα και η ημίωρη παράταση έληξε ισόπαλη χωρίς τέρματα (0-0), όπως ακριβώς είχε γίνει και στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων. Έτσι, οδηγήθηκαν στη «ρώσικη ρουλέτα», όπου «μίλησε» το… κρύο αίμα των τυπικά γηπεδούχων, αλλά και η ικανότητα του Κώστα Παπαδημητρίου, ο οποίος έπιασε το τελευταίο πέναλτι του Κώστα Βιτωράτου, στέλνοντας όλη την ομάδα του στα… ουράνια. Για να φτάσουμε, όμως, σ’ αυτό το σημείο είχαν προηγηθεί και ορισμένες αμφισβητούμενες υποδείξεις από τον διαιτητή Κωνσταντίνο Κιόση, ο οποίος με τα σφυρίγματά του εκνεύρισε και τις δύο ομάδες, αλλά και τον κόσμο που βρέθηκε στην εξέδρα, με συνέπεια η κατάσταση κάποια στιγμή στο φινάλε να… ξεφύγει. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο ανάμεσα στις δύο ομάδες, οι οποίες έδωσαν περισσότερο έμφαση στην προσπάθεια να διαφυλάξουν το μηδέν στην άμυνα τους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δημιουργηθούν ελάχιστες αξιοσημείωτες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Στο 24 ο Διονύσης Τζωρτζάτος έπιασε ένα καλό σουτ έξω από την περιοχή για τα Διλινάτα, αλλά ο Κυριάκος Μωραΐτης δεν αιφνιδιάστηκε και με τα πόδια απομάκρυνε τη μπάλα. Η «απάντηση» από τη Σάμη ήρθε ένα λεπτό αργότερα με τον Γιάννη Αμούργη, ο οποίος δέχθηκε από τα δεξιά την κάθετη πάσα του Περιβολάρη και θέλησε να πλασάρει τον Παπαδημητρίου από διαγώνια θέση, αλλά ο πορτιέρο των τυπικά γηπεδούχων κατάφερε επίσης να απομακρύνει αποτελεσματικά με τα πόδια.
Ανέβασαν ρυθμό τα Διλινάτα
Στο υπόλοιπο χρονικό διάστημα, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να δημιουργήσουν ορισμένες καλές επιθετικές προϋποθέσεις, αλλά δεν βρήκαν τους ανοικτούς διαδρόμους για να μπορέσουν να απειλήσουν και έτσι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0 να παραμένει. Στην επανάληψη, τα Διλινάτα είχαν την ελαφριά υπεροχή του αγώνα και έφτασαν με περισσότερες αξιώσεις στα «καρέ» του Κυριάκου Μωραΐτη, δίχως όμως να μπορέσουν βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 50 ένα σουτ του Μινέτου λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Παπαδημητρίου. Στο 70 ο Διονύσης Τζωρτζάτος έβγαλε μια σέντρα από τα δεξιά, αλλά ο Βαγγελάτος δεν μπόρεσε να πάρει την κεφαλιά, «σπαταλώντας» μια καλή στιγμή για τους τυπικά γηπεδούχους. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Διονύσης Τζωρτζάτος έκανε ένα σουτ από τα δεξιά που κατέληξε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 79 ο Περιβολάρης έπιασε ένα σουτ μετά από μπαλιά του Γ. Αμούργη, αλλά δεν κατάφερε να ανησυχήσει τον Παπαδημητρίου στην τελευταία καλή φάση της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Στην ημίωρη παράταση, οι δύο ομάδες φάνηκαν εμφανώς καταβεβλημένες από την υπερπροσπάθεια, με τη Σάμη να έχει δύο καλές στιγμές για να «κλέψει» την πρόκριση. Η πρώτη στο 99 με κεφαλιά του Γιάννη Αμούργη έπειτα από κόρνερ του Περιβολάρη που δεν βρήκε στόχο και η δεύτερη στο 102 με τον Κ. Νικολοβιέννη να πιάνει ένα γυριστό σουτ εκτός περιοχής που κόντραρε πάνω σε έναν αμυντικό και κατέληξε στα χέρια του Παπαδημητρίου.
Η φάση που ξεσήκωσε… θύελλα
Η φάση που λίγο έλειψε να… τινάξει στον αέρα το παιχνίδι σημειώθηκε στο 116 όταν ο Γιώργος Αναλυτής υπό την πίεση δύο αμυντικών βγήκε μόνος του απέναντι από τον Κ. Μωραΐτη μετά από μια βαθιά μπαλιά του Χρήστου Τζωρτζάτου, αλλά ο τερματοφύλακας της Σάμης βγήκε από την εστία του και φάνηκε να τον ανατρέπει με τα πόδια μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής. Ο διαιτητής υπέδειξε ορθώς φάουλ, αλλά αρκέστηκε να δείξει κίτρινη κάρτα στον τερματοφύλακα της Σάμης και όχι κόκκινη, ως όφειλε, καθώς ήταν τελευταίος παίκτης. Η απόφαση του είχε ως συνέπεια να μπει… μέσα όλος ο πάγκος των Διλινάτων, διαμαρτυρόμενοι ότι ο ρέφερι «προστάτευσε» τον Κ. Μωραΐτη εν όψει των πέναλτι. Από την άλλη πλευρά, οι Σαμικοί υποστήριζαν ότι ο τερματοφύλακάς τους απομάκρυνε την μπάλα, δίχως να υπάρχει καμία παράβαση και κάπου εκεί η κατάσταση πήγε να ξεφύγει. Συνέπεια των έντονων παραπόνων που εκφράστηκαν από τους «πράσινους» ήταν να αντικρίσει την κόκκινη κάρτα ο αρχηγός τους, Χρήστος Τζωρτζάτος. Τελικά, έπειτα από αρκετή «φασαρία» και ρίψη ενός μπουκαλιού που υπήρξε από την εξέδρα, το παιχνίδι οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, όπου εκεί μίλησε η «ψυχραιμία» των παικτών των Διλινάτων.
Τα πέναλτι και η αφιέρωση
Οι Σάκης Αναλυτής, Χάρης Χαραλομπόγλου, Γιώργος Αναλυτής και Βασίλης Βαγγελάτος κατάφεραν να νικήσουν τον Κυριάκο Μωραΐτη, ενώ από την άλλη πλευρά βρήκαν δίχτυα μόνο οι Αριστοτέλης Αμούργης και Κώστας Νικολοβιέννης. Ο Γιάννης Αμούργης έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια στο πρώτο πέναλτι, ενώ στην κρίσιμη τελευταία εκτέλεση ο Κώστας Παπαδημητρίου έπεσε σωστά στην αριστερή γωνία του και κατάφερε να νικήσει τον Κώστα Βιτωράτο. Είναι περιττό, φυσικά, να αναφέρουμε το τι… ακολούθησε μετά από αυτή την επέμβαση. Όλοι οι παίκτες των Διλινάτων έγιναν μια «αγκαλιά» γύρω από τον «εκστασιασμένο» Παπαδημητρίου, ο τεχνικός Σπύρος Αλυσανδράτος σηκώθηκε στα χέρια από όλους με προτροπή του προέδρου Κώστα Βαρτελάτου, ενώ ο αρχηγός, Χρήστος Τζωρτζάτος, ο οποίος είχε σήμερα και τα γενέθλια του (όλοι του αφιέρωσαν την πρόκριση), δεν μπορούσε να συγκρατήσει τα δάκρυά του. Το πανηγυρικό σκηνικό μεταφέρθηκε ακολούθως στα αποδυτήρια όπου έγινε το… έλα να δεις!
ΔΙΛΙΝΑΤΑ: (Σπύρος Αλυσανδράτος), Παπαδημητρίου, Τζωρτζάτος Δημ., Αναλυτής Θ. (46 Μίρτο, Κατσούρης, Καλλιακούδας (63 Μαλλιώρης), Χαραλαμπόγλου, Πετεινάτος, Τζωρτζάτος Χρ., Αναλυτής Γ., Βαγγελάτος.
ΣΑΜΗ: (Θοδωρής Βουκελάτος), Μωραΐτης Κ., Τουλάτος, Καππάτος, Δευτεραίος (112 Βιτωράτος), Σκιαδαρέσης, Μωραΐτης Ν., Αμούργης Αρ., Νικολοβιέννης Κ., Μινέτος, Περιβολάρης, Αμούργης Γ.