Δευτέρα 2 Δεκεμβρίου 2013

Τεράστιο «διπλό» για τη Σάμη

ΑΟ ΦΩΚΑΤΑ-         ΑΟ ΣΑΜΗΣ

0 - 1

Σε ένα ποιοτικά μέτριο έως κακό παιχνίδι η Σάμη υπέταξε το Σάββατο το απόγευμα στις Κεραμειές τα Φωκάτα με 1-0 και έμεινε σε ρυθμούς τετράδας. Το ματς έγινε κάτω από συνεχή βροχόπτωση και ισχυρό αέρα κατά διαστήματα.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο με κινητήριους μοχλούς τον Παντελή Περιβολάρη και τον Νίκο Μωραΐτη επέβαλαν τον ρυθμό τους και δημιούργησαν φάσεις μπροστά από την εστία του Δίλλαλου, που παρά το γκολ που δέχθηκε ήταν σε καλή μέρα. Ωστόσο, τα Φωκάτα ήταν η ομάδα που δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία στο ματς μόλις στο 4. Ο Σταμένης ξέφυγε από δύο αντιπάλους του, βρέθηκε αμαρκάριστος στα όρια της μεγάλης περιοχής της Σάμης, έπιασε το σουτ, όμως ο Κώστας Μωραΐτης κατάφερε να μπλοκάρει την μπάλα. Ήταν η πρώτη και μοναδική φορά που απειλήθηκε στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Θόδωρου Βουκελάτου. Από εκεί και πέρα άρχισε ένας επιθετικός μονόλογος για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κατάφεραν να προηγηθούν σχετικά νωρίς στο σκορ.
Πριν από αυτό, στο 12 ένα δυνατό σουτ από τον Ν. Μωραΐτη θα αναγκάσει τον Δίλλαλο να μπλοκάρει δύσκολα την μπάλα. Δύο λεπτά αργότερα όμως, ο τερματοφύλακας των Φωκάτων δεν θα σταθεί τόσο τυχερός. Σε μια φάση διαρκείας μπροστά από τα καρέ του, οι αμυντικοί δεν θα καταφέρουν να απομακρύνουν και ο Παντελής Περβολάρης με ένα από τα γνωστά του σουτ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα των Φωκάτων για το 0-1.
Φωνάζουν για το ακυρωθέν γκολ
Στη συνέχεια η Σάμη ήταν καταιγιστική παρά τις άσχημες καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν. Είχε την κατοχή της μπάλας, έβγαινε από δεξιά και αριστερά με Γιάννη και Τέλη Αμούργη αντίστοιχα, αλλά της έλειπε η τελική πάσα για να παραβιάσουν οι επιθετικοί της την εστία των Φωκάτων. Στο 20 ο Περιβολάρης θα κάνει μια από τις γνωστές του προσπάθειες από τα αριστερά αυτή τη φορά, θα βγάλει τη σέντρα μέσα στη μεγάλη περιοχή στον αμαρκάριστο Ν. Μωραΐτη, αυτός θα πιάσει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα περάσει ένα μέτρο πάνω από τα δοκάρια του Δίλλαλου. Οι φιλοξενούμενοι θα εξακολουθήσουν να έχουν τη κατοχή της μπάλας και την υπεροχή, χωρίς όμως να δημιουργήσουν τη μεγάλη ευκαιρία, πέρα από τη φάση του 40. Ο Τέλης Αμούργης θα φύγει από τα αριστερά, θα κάνει τη σέντρα και ο Γιάννης Αμούργης με κεφαλιά θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με τον βοηθό όμως να σηκώνει την σημαία και να υποδεικνύει στον διαιτητή να ακυρώσει το γκολ ως οφσάιντ. Οφσάιντ δεν υπήρχε και οι διαμαρτυρίες ήταν πολλές από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε ποτέ παραμένοντας το 0-1, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.
Έπεσε η απόδοση της Σάμης
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, με τη Σάμη να είναι πιο απειλητική. Στο 53 ο Περιβολάρης με μπαλιά στην πλάτη της άμυνας θα βρει τον Ν. Μωραΐτη, τον οποίο όμως θα προλάβει ο Δίλλαλος με έξοδο πέφτοντας στα πόδια του. Το φάουλ του Χρυσανθακόπουλου στο 57 θα στείλει την μπάλα να περάσει άουτ αρκετά μακριά από το δεξί δοκάρι του Κ. Μωραΐτη, ενώ η παράλληλη σέντρα του Γ. Αμούργη στο 58 ήταν λίγο πιο δυνατή από όσο έπρεπε προς τον Ν. Μωραΐτη. Στο 63 ο Αλεξάτος από δεξιά με ωραία σέντρα θα βρει τον Αθηναίο αμαρκάριστο μέσα στη μεγάλη περιοχή του Μωραΐτη, όμως το σουτ που επιχειρεί δεν είναι καλό και στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.
 Τα Φωκάτα με την είσοδο του Ιάκωβου Κουρκουμέλη έγιναν πιο απειλητικά και στο 71 με πολύ όμορφη ατομική ενέργεια θα μπει στην περιοχή, εκεί θα πιάσει ένα δυνατό συρτό σουτ, αλλά η μπάλα δεν θα του κάνει το χατίρι, αφού θα περάσει ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Μωραΐτη. Στο 83 ο Σταμένης να πασάρει έξυπνα στον Ι. Κουρκουμέλη, όμως αυτή τη φορά το σουτ που πραγματοποιεί θα μπλοκάρει ο Μωραΐτης.