Δευτέρα 17 Οκτωβρίου 2011

ΠΙΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΣΑΜΗ 4 – 0 ΤΗΝ ΠΡΟΟΔΟ ΙΘΑΚΗΣ

Στο πιο ενδιαφέρον παιχνίδι της ημέρας στο ντέρμπι (;) του Καραβόμυλου η νεανική ομάδα της Σάμης πολύ καλύτερη έκανε περίπατο με  την Πρόοδο Ιθάκης και νίκησε με σκορ 4-0 μπαίνοντας πολύ δυνατά και αισιόδοξα στην μάχη για το πρωτάθλημα αλλά και την επάνοδο της στην Α΄ κατηγορία. Αντίθετα η Πρόοδος που είχε αρκετές ελλείψεις (αυτό βέβαια δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση την βαριά ήττα που υπέστη) μετά το μεγάλο «μπάμ» και την πολύ καλή της απόδοση στον αγώνα κυπέλλου με τα Ομαλά δεν είχε την ανάλογη συνέχεια, δεν δικαιολόγησε τον τίτλο του φαβορί του πρωταθλήματος που από την αρχή της έχει αποδοθεί και πρέπει να συνέλθει άμεσα και να προσγειωθεί στην πραγματικότητα της Β΄ κατηγορίας αν θέλει η επιστροφή της στην Α΄ να είναι σύντομη.

Γκολ και φάσεις:

ΟΙ γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 10’ με τον Αμουργη Ιων με πεναλτυ σε χέρι του Παπαδοπούλου και Διπλασιάσαν τα τέρματα τους πέντε λεπτά αργότερα  πάλι με τον Αμουργη μετά από όμορφο συνδυασμό(Νικολοβιενη Μωραϊτη). Η Πρόοδος κατάφερε ισορροπήσει το παιχνίδι και να χάσει  καλές ευκαιρίες με καλύτερη αυτή στο 30 μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα καταλήγει στον Τοφαλο οποίος σούταρε και ο τερματοφύλακας της Σάμης αποσόβησε το γκολ. Το ημίχρονο βρίσκει την Σάμη να κερδίζει 2 – 0
 Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με την Πρόοδο να πιέζει περισσότερο και Η Σάμη να προσπαθεί να κρατήσει το 2 – 0 παίζοντας το παιχνίδι των αντεπιθέσεων με αιχμή του δόρατος τον Αμουργη Ι οποίος κάνει το 3 – 0 (χατ-τρικ)στο 60' με τα ωραία μεταβίβαση του Νικολοβιενη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν κάποια καλά σουτ τα οποία σταματούσαν στον τερματοφύλακα της Σάμης. Το τελικό 4 – 0 έγινε στο 82΄με πλάσε του Μοραΐτη υστέρα από ασιστ του Αμουργη Ι.  το τελικο σφυρηγμα βρηκε τους Σαμικους να πανηγυρίζουν την νίκη στη φυσική τους Έδρα
Κόκκινη δέχτηκε ο Βιτωρατος Κ. με δυο κίτρινες , μετά από διαπληκτισμό που είχε με τον τερματοφύλακα της Προόδου .
Μετά το τέλος του ο αγώνα ο προπονητής του ΑΟ Σάμης μας Δήλωσε :
"Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την απόδοση που είχαν σήμερα και για την προσπάθεια τους . Ευχαριστούμε τον κόσμο που ηρθε σήμερα στο γήπεδο και μας στήριξε . Κοιτάμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά έχουμε πολύ δουλειά ακόμα με σκοπό η ομάδα μας του χρόνου να παίζει εκεί που της αρμόζει, στη Α κατηγορία . Σε αυτό σημείο θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα της Προόδου και να της ευχηθώ καλή συνεχεία στο πρωτάθλημα".
Καλή η διαιτησία του κ. Κομητόπουλου και των Βοηθών του κ.κ. Κωστόπουλου και Βουτσινά που απέβαλε τον Κ. Βιτωράτο με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Οι συνθέσεις:
Α.Ο. ΣΑΜΗΣ: (Β. Μιχαλάτος), Φλαμιάτος, Τουλάτος, Ζησιμάτος, Καππάτος, Γερολυμάτος, Βιτωράτος Κ., Νικολοβιένης, Metai, Αμούργης Αρ., Μωραίτης, Αμούργης Γιαν. (έπαιξαν και οι: Αραβαντινός και Κόκκαλης).
Α.Ο. ΠΡΟΟΔΟΣ ΙΘ.: (Γ. Βώρρος), Τσιντήλας Γ., Ραυτόπουλος, Τσιντήλας Τ., Παπαδόπουλος Α, Λαγκαδάς, Goraj (50¨ Γρίβας), Τσίρος, Δευτεραίος, Ηλιόπουλος(23΄ Τόφαλος), Χάνος , Βλασσόπουλος