Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2013

ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΠΑΓΚΕ - ΣΑΜΗ

ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΠΛΟ

Ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο αυτό που έθεσε ως στόχο  η Σαμη . Δηλαδή να πάρει το απόλυτο των βαθμών απέναντι σε Παγκεφαλληνιακο κερδίζοντας των με 0-1 . Το συγκρότημα του Θόδωρου Βουκελατου μάζεψε επτά  βαθμούς και πλέον ατενίζει το μέλλον με περισσότερη αισιοδοξία και δυναμική.
Το παιχνίδι στο πρώτο μέρος ξεκίνησε με την ομάδα του ΠΑΓΚΕ να είναι καλύτερη δημιουργώντας κάποιες ευκαιρίες τις όποιες δεν τις αξιοποίησε  . Στο εικοσάλεπτο η ομάδα του Θόδωρου Βουκελατου ανέβασε την απόδοση της και δημιούργησε 4 κλασικές ευκαιρίες [Νικολοβιενη -Καλλιβωκα-Αμουργη Γ-Μωραιτη ]με αποκορύφωμα το χαμένο πέναλτι στο 32` .Στο 2 ημίχρονο το παιχνίδι έγινε πολύ δυνατό με τις δυο ομάδες να προσέχουν τις άμυνες τους και να χτυπάμε στην κόντρα .Πράγμα που όπως αποδείχθηκε η ομάδα μας ήταν αυτή που πήρε την νίκη πετυχαίνωντας το μοναδικό τέρμα της αναμετρήσεις με τον ΜΩΡΑΙΤΗ με ψηλοκρεμαστό σουτ .
Οι φάσεις και τα γκολ του αγώνα
Στο ξεκίνημα, ο Πάγκε μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 6' είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Βεκερίδη.
Η Σάμη εν συνεχεία, ισορρόπησε το παιχνίδι και «απάντησε» στο δοκάρι του Πάγκε, σε σουτ του Νικολοβγένη στο 12'.
Μεγάλη ευκαιρία χάνει στο 19΄ ο Γ. Αμούργης να βάλει την ομάδα του “οδηγό” στο σκορ, αφού με μία κακή εκτέλεση πέναλτι θα δώσει τη δυνατότητα στο Ζαμπαύτη να αποκρούσει προσωρινά και στη συνέχεια να διώξουν την μπάλα οι αμυντικοί του. Το πέναλτι είχε κερδίσει προηγούμενως ο Μωραίτης όταν σε μία φάση μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων βρέθηκε στο χόρτο και το διαιτητή κ. Γασπαράτο να σφυρίζει πέναλτι.
Μια νέα σέντρα από δεξιά στο 32΄ του Μηλιαρέση θα φέρει την μπάλα ψιλοκρεμαστά περίπου στο σημείο του πέναλτι με τον Αντωνίου να προλαβαίνει τελευταία στιγμή το Μωραϊτη και με κεφαλιά να απομακρύνει την μπάλα παραχωρώντας κόρνερ. Στη συνέχεια το κόρνερ εκτελεί από δεξιά ο Περιβολάρης για να απομακρύνουν χλιαρά οι αμυντικοί, η μπάλα φτάνει στον Αρ. Αμούργη στο ύψος της μεγάλης περιοχής και πλάγια και η σέντρα του τελευταίου την στέλνει παράλληλα από την εστία του Ζαμπαύτη σύρριζα άουτ από το δοκάρι.
Στο 46΄ ο Γ. Αμούργης με ωραία ενέργεια θα μπει στην περιοχή από πλάγια, θα πιάσει  δυνατό σουτ με την μπάλα να βρίσκει στο δεξί δοκάρι του Ζαμπαύτη και στη συνέχεια να καταλήγει άουτ.
Στο 54΄  ο Τούρλας θα προσπαθήσει να σκοράρει με  φάουλ όμως ο νεαρος τερματοφύλακας τις Σαμης  Δ. Καλλιβωκάς θα διώξει την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του σε κόρνερ.
Στο 55` ο Παγκε θα χάσει μεγάλη ευκαιρία όταν ο  Παπαθεοδωρόπουλο θα βρεθεί αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή των Σαμικων αλλά το σουτ που επιχείρησε θα κατάληξη άουτ προς ανακούφιση των φιλοξενούμενων.
Και ενώ ο Πάγκε σε αυτό το 10λεπτο πίεζε να πετύχει κάποιο γκολ, αυτή που τελικά το κατάφερε ήταν η Σάμη στο 60΄ όταν ο Νίκος Μωραίτης με ψιλοκρεμαστό πλασέ μέσα από την περιοχή θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 ύστερα από φάουλ από τα δεξιά του Περιβολάρη και την κεφαλιά-πάσα του Γ. Καλλιβωκά στον σκόρερ.
Ο Πάγκε είχε ευκαιρίες να ισοφαρίσει, ενώ σουτ του Νικηφόρου Κουλουμπή στο 69' θα βρει στο οριζόντιο δοκάρι της Σάμης και μετά στην αγκαλιά του τερματοφύλακα.
Στο 70' η Σάμη είχε ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της και να «τελειώσει» τον αγώνα, ωστόσο στο τετ-α-τετ ο Γ. Αμούργης προσπάθησε να περάσει την μπάλα πάνω από τον Ζαμπάυτη, ωστόσο ο τελευταίο κατάφερε και τη σταματήσει.
Στο 94' ο παίκτης του Πάγκε Αντωνίου, αντίκρισε την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή Γασπαράτο, γιατί έσπρωξε τον ποδοσφαιριστή της Σάμης Περιβολάρη, ρίχνοντάς τον στο χόρτο.

ΒΕΚΕΡΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ (1975)5(1991) ΚΑΠΠΑΤΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ

KARAJ ARMANDO (1994)6(1988) ΜΩΡΑΪΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣΓκολ!Κίτρινη Κάρτα(75')

67'

ΓΙΑΝΝΑΤΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (1987)7(1990) ΝΙΚΟΛΟΒΙΕΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

84'
Κίτρινη Κάρτα(19')
ΠΑΠΑΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ (1988)8(1999) ΚΑΛΛΙΒΩΚΑΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ

86'

Κίτρινη Κάρτα(80')
NUREDINI JURGEN (1996)9(1979) ΑΛΥΣΑΝΔΡΑΤΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ

53'
86'

ΤΟΥΡΛΑΣ ΘΑΝΑΣΗΣ (1992)10(1990) ΠΕΡΙΒΟΛΑΡΗΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ

ΚΑΤΣΙΓΙΩΡΓΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (1987)11(1987) ΑΜΟΥΡΓΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

89'
Αναπληρωματικοί

67'

MISHKA ROZALIO (1994)12(1992) ΜΙΧΑΛΙΤΣΗΣ ΜΑΡΙΟΣ

86'

ΜΠΑΖΑΡΟΓΛΟΥ ΠΕΡΙΚΛΗΣ (1976)13(1980) ΔΕΥΤΕΡΑΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

53'

ΚΑΡΑΝΤΙΝΟΣ-ΝΕΟΦΥΤΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ (1996)14(1997) ΤΟΥΛΑΤΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

89'

ΚΟΜΠΟΡΟΖΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (1998)15(1991) ΦΛΑΜΙΑΤΟΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ

84'

ΚΟΤΙΝΗΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ (1976)16(1999) ΜΙΝΕΤΟΣ ΗΛΙΑΣ

86'

ΤΑ ΜΟΙΡΑΣΤΙΚΑΝ ΟΛΑ

Με θετικό αποτέλεσμα συνεχίστηκε η δεύτερη αγωνιστική για τον ΑΟ ΣΑΜΗΣ ο οποίος ήρθε ισόπαλος με 1-1 με την ομάδα της ΕΙΚΟΣΙΜΙΑΣ .
Ο αγώνας στο πρώτο μέρος είχε δυο όψεις στα πρώτα 30 λεπτά η ομάδα τις ΕΙΚΟΣΙΜΙΑΣ μπήκε πολύς δυνατά στο ματς και  ήταν αυτή που έδειξε ότι ήθελε ποιο πολύ την νίκη και παίζοντας καλό ποδόσφαιρο κατάφερε να δημιουργήσει αρκετές ευκαιρίες να άνοιξη το σκορ   πετυχαίνοντας το στο 35 λεπτό με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή .
Από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα μας ξύπνησε και και παίζοντας καλό ποδόσφαιρο κατάφερε να ισοφαρίσει το ματς στο 42 λεπτό με τον ΜΩΡΑΙΤΗ  μετά από σέντρα του ΑΜΟΥΡΓΗ  Γ.Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς ήταν ανοιχτό και για τις δυο ομάδες  η όποιες έχασαν αρκετές ευκαιρίες χωρείς  όμως να πετύχουν το γκολ της νίκη

Κίτρινη Κάρτα(31')

63'

ΚΑΛΛΙΒΩΚΑΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ (1999)4(1987) ΜΙΝΕΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

70'

ΚΑΠΠΑΤΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ (1991)5(1997) ΚΟΝΟΜΗ ΣΠΥΡΙΔΩΝ

Κίτρινη Κάρτα(85')Γκολ!ΜΩΡΑΪΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (1988)6(1982) ΑΠΟΣΤΟΛΑΤΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝΓκολ!Κόκκινη Κάρτα(75')