Κυριακή 28 Οκτωβρίου 2012

ΤΗΝ ΠΡΩΔΟΣΑΝ Η ΕΛΕΙΨΗΣ

Ηττημένη έφυγε η ομάδα μας την Κυριακή το μεσημέρι από το γήπεδο των Κεραμειών χάνοντας με 2-0 από την περσινή πρωταθλήτρια ομάδα των Διλινάτων παρότι έπαιζε από την αρχή του αγώνα με 10 παίχτες λόγω έλλειψης 96άρη όπως ορίζει η προκύρηξη.

Φιλμ του αγώνα:

*Τα Διλινάτα κάνουν το 1-0 μόλις στο 10’ μετά από εκτέλεση φάουλ (το οποίο αμφισβητήθηκε από τους φιλοξενούμενους), οι αμυντικοί διώχνουν και η μπάλα φτάνει πλάγια έξω από την μεγάλη περιοχή στα πόδια του Χρ. Τζωρτζάτου και αυτός με ένα πολύ ωραίο σουτ κρεμάει τον νεαρό τερματοφύλακα της Σάμης.

*Τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει η Σάμη μετά από σέντρα του Άννινου-Χωραφά ο Αγγ. Μιχαλίτσης θα κάνει ωραίο πλασέ όμως η μπάλα θα φύγει ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του  πορτιέρου των Διλινάτων.

*Τα Διλινάτα θα χάσουν μια καλή ευκαιρία στο 26’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Κ. Τζωρτζάτου ο Καλλιβωκάς θα αποκρούσει την μπάλα και εν’ συνεχεία αυτή θα βρει στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Αναλυτής θα στείλει την μπάλα άουτ.

*Στο 29’ άλλη μία καλή ευκαιρία χαμένη για τη Σάμη μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κ. Βιτωράτου, ο Γερολυμάτος μέσα στην περιοχή θα πιάσει το σουτ το οποίο θα φύγει άουτ.

*Τελευταία αξιοσημείωτη φάση στο πρώτο ημίχρονο είναι το σουτ του Αναλυτή από πλάγια δεξιά στον απέναντι Γ η μπάλα όμως θα φύγει άουτ.

*Στο β’ ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 50’ τα Διλινάτα θα κάνουν το 2-0 μετά από σέντρα του Αναλυτή η μπάλα θα φτάσει στο Στ. Κίριο ο οποίος με εύκολο πλασέ θα κάνει το 2-0

Από εκείνο το σημείο και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και  δημιουργήθηκαν άλλες δύο ευκαιρίες από την Σάμη (κεφαλιά στο 65’ του Κ. Βιτωράτου έπειτα από σέντρα του Αραβαντινού και στο 72’ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Άννινου –Χωραφά η οποία δεν θα ανησυχήσει τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Οι συνθέσεις:

Διλινάτα: (Τ. Φωής) Μίχος, Ψαριανός (84’ Σκριβάνος), Θεοδ. Αναλυτής, Μανώλης, Κ. Τζωρτζάτος, Χαραλαμπόγλου, Μηλιώνης (72’ Κατσούρης), Αναλυτής Γ. (81’ Παππάς), Χρ. Τζωρτζάτος, Κίριο.

Σάμη: (Β. Μιχαλάτος) Καλλιβωκάς, Τουλάτος, Γερολυμάτος, Μαρ. Μιχαλίτσης, Καππάτος, Αλυσανδράτος, Αρ. Αμούργης (55’ Κόκκαλης), Νικολοβιέννης, Μιχαλίτσης Αγγ. (46’ Αραβαντινός), Άννινος-Χωραφάς, Βιτωράτος (67’ Τουλάτος Στ.).

Ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά που αγωνίστηκαν στην σημερινή πρεμιέρα για την ομάδα μας η όποια όμως δεν συνοδεύτηκε με κάποιο θετικό αποτέλεσμα .Η ομάδα με σοβαρές απώλειες [ΠΑΝΑΓΗΣ ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ-ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΜΟΥΡΓΗΣ-ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΣΚΙΑΔΑΡΕΣΕΙΣ-ΑΥΓΕΡΙΝΟΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ]έχασε από την ομάδα τον ΔΙΛΛΗΝΑΤΩΝ με σκορ 2-0 πραγματοποιώντας όμως αξιόλογη εμφανίσει .Αυτό που πραγματικά αξίζει να που με είναι ότι τα παιδιά που αγωνίστηκαν έδειξαν ότι η ομάδα έχει αρκετές λύσεις και όλοι μαζί λειτουργούν σαν οικογένεια .

Πέμπτη 25 Οκτωβρίου 2012

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ Α’ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ – Α’ ΓΥΡΟΥ – ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2012-2013

ΕΦΤΑΣΕ Η ΩΡΑ

Ξεκίνησε η προετοιμασία του ΑΟ ΣΑΜΗΣ για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος την Κυριακή στο γήπεδο τον Κεραμειων στις 3 το μεσημέρι με την ομάδα τον ΔΙΛIΝΑΤΩΝ .Η ομάδα θα προπονηθεί αύριο και την Παρασκευή έτσι ώστε να παρουσιαστή έτοιμη για την πρεμιέρα .Σημαντικές απουσίες για την ομάδα μας ο ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ Π (τραυματίας) και ΜΩΡΑΪΤΗΣ Ν. ΜΩΡΑΪΤΗΣ Κ.

Σάββατο 13 Οκτωβρίου 2012

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ήθελε άλλα την πρόδωσε η κατάρρευση στο 2 ημίχρονο .Μέτα από ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο με όλες τις γραμμές τις ομάδας να λειτουργούν καλά η ομάδα μας βρέθηκε να προηγείται με 1-0 μέχρι το 45 λεπτό τις ομάδας τις ΑΕΚ και να πιστεύει μέχρι εκείνο το σημείο ότι μπορεί να πετύχει το θαύμα .Μέχρι εκείνο το σημείο η ομάδα τις ΣΑΜΗΣ έδειχνε να είναι καλά στημένη στον αγωνιστικό χώρο και να μην απόλυτε σε κανένα σημείο από την ΑΕΚ .Και όλα αυτά μέχρι το 45 λεπτό όπου στο μοναδικό λάθος τον αμυντικών μας δεν κατάφεραν να διώξουν την μπάλα σωστά από την περιοχή με αποτέλεσμα να δεχτούν το 1-1 .Στο δεύτερο μέρος η ομάδα μας ήταν σαν να έμεινε στα αποδυτήρια πράγμα που έδωσε την δυνατότητα στην ομάδα τις ΑΕΚ να δείχνει ότι παίζει μόνη της αφού σε κανένα σημείο του 2 ημιχρόνου ο ΑΟΣ δεν έδειξε ότι υπάρχει .Πάντως όλοι στην ομάδα πιστεύουν ότι με την δουλεία που κάνουν η ομάδα θα δείξει έτοιμη στα δύσκολα ματς του πρωταθλήματος.Σκόρερ για τον ΑΟΣ ήταν ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΜΟΥΡΓΗΣ.

Τετάρτη 10 Οκτωβρίου 2012

ΚΛΗΡΩΣΕ ΓΙΑ ΤΗΝ Α` ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΕ ΔΙΛΙΝΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Έγινε την Τετάρτη  στα γραφεία της ΕΠΣΚΙ στο Αργοστόλι η κλήρωση των πρωταθλημάτων της Α' κατηγορίας  για την αγωνιστική περίοδο 2012-13.Στην   Α' κατηγορία οπού θα πάρει μέρος και η ομάδα  μας θα αγωνιστούν 10 ομάδες  με τις τέσσαρις  πρώτες  να μπαίνουν  στα μπαράζ  για την κατακτήσει του πρωταθλήματος και η τελευταία να αποχαιρέτα την κατηγορία . Τα παιχνίδια θα  ξεκινήσει στις 27/28  Οκτωβρίου . Η ομάδα μας κληρώθηκε την πρώτη αγωνιστική με την περσινή πρωταθλήτρια Κεφαλονιάς ομάδα τον ΔΙΛΙΝΑΤΩΝ εκτός έδρας  ενώ την δεύτερη θα παίξει με την ΕΙΚΟΣΙΜΙΑ σαν γηπεδούχος . Να θυμίσουμε ότι  ο Α.Ο.ΣΑΜΗΣ έχει δήλωση  έδρα το ΔΑΚ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ μιας και το γήπεδο του ΚΑΡΑΒΟΜΥΛΟΥ δεν πληροί της προϋποθέσεις .

Το πρόγραμμα του Α.Ο.ΣΑΜΗΣ

Κυριακή 7 Οκτωβρίου 2012

ΗΤΤΑ ΜΕΝ ΧΡΙΣΗΜΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ

Χωρίς να ικανοποίησή σε κανένα σημείο του αγώνα ο ΑΟΣ γνώρισε μια βαριά ήττα από την ομάδα  του ΑΟΚΙ  με το βαρύ 5-1 .Μια ήττα η οποία δείχνει ότι στην ομάδα πρέπει να δουλέψουν πάρα πολλή για να μπορέσουν να πετύχουν τους φετινούς τους στόχους .Σκόρερ για την ομάδα μας ήταν ο ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΜΩΡΑΙΤΗΣ  μετά από ωραία ενέργεια σε κάθετη πάσα από τον ΤΕΛΗ ΑΜΟΥΡΓΗ .

Τετάρτη 3 Οκτωβρίου 2012

ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΔΥΝΑΤΟ ΤΕΣΤ ME ΑΟΚΙ

Στα πλαίσια της προετοιμασίας του ο ΑΟ ΣΑΜΗΣ το Σάββατο στις 6 μμ στο ΔΑΚ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ δίνει ένα ακόμα δυνατό τεστ με την ομάδα του Α.Ο.Κ.Ι .Ένα παιχνίδι όπου θα βγουν πολύ καλά συμπεράσματα λίγο πριν τον επαναληπτικό του Κυπέλλου και λίγο πριν ξεκινήσει το πρωτάθλημα .