Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου 2012

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΗΤΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΕΚ 1-3 : ΦΩΤΟ

Αντιμετωπίζοντας μια από τις  καλύτερες  ομάδες του νησιού  τα τελευταία χρόνια ,η ομάδα μας προσπάθησε παρουσιάζοντας μια εικόνα η οποία φανερώνει ότι τα νέα παιδιά τις περιοχής μπορούν να φέρουν καλά αποτελέσματα .Ο ΑΟΣ αν και ξεκίνησε τον αγώνα αρκετά μουδιασμένα βρέθηκε να χάνει στο 26 λεπτό με 2-0 από την Α.Ε.Κ .Από εκείνο το σημείο και μετά τα παιδιά ισορρόπησαν τον αγώνα και κατάφεραν να μειώσουν λίγο πριν τη λήξει του ημιχρόνου σε 1-2 με τον ΓΙΑΝΝΗ ΑΜΟΥΡΓΗ και να χάσουν μια καλή ευκαιρία με τον ίδιο παίκτη να φέρουν το ματς στα ίσια πριν βγει το ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς κύλησε με αρκετές φάσεις απέναντι στις δυο εστίες [με την Α.Ε.Κ να έχει τις περισσότερες ]και τον τερματοφύλακα μας να κάνει εντυπωσιακές επεμβάσεις κρατώντας την ομάδα στο ματς .Τελικά η Α.Ε.Κ ήταν αυτή που ευτύχησε να πετύχει το 3-1 και να πάρει ένα καλό αβαντάζ για την πρόκριση της .Αυτό που κρατήσαμε από το ματς ήταν η πολύ καλή προσπάθεια όλων τον παιδιών και ότι δεν τα παράτησαν σε κανένα σημείο του αγώνα .

Φάσεις και γκολ

Η Α.Ε.Κ. όπως προαναφέραμε μπήκε στον αγωνιστικό χώρο πολύ φουριόζα και με τον αέρα του φαβορί κατάφερε να προηγηθεί 0-1 με την συμπλήρωση του 2'. Συγκεκριμένα ο Μοσχονάς θα εκμεταλλευθεί ένα λάθος του Τουλάτου και θα βγάλει με ωραία κάθετη πάσα μόνο τον Πολλάκη με τον Κ. Μωραίτη και το πλασέ του επιθετικού της Α.Ε.Κ. να καταλήγει στα δίχτυα δίνοντας το προβάδισμα στο σκορ στην ομάδα του.   Ένα δυνατό σουτ του Κούκλη λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή στο 10' θα στείλει την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κ. Μωραίτη.
Στο 14' ο Πολλάκης θα βγάλει επικίνδυνη σέντρα από αριστερά την οποία "καθαρίζουν" οι αμυντικοί των τυπικά γηπεδούχων.
Εκτέλεση φάουλ από αριστερά και πλάγια από τον Αντωνόπουλο θα βρει τον Χασάι στην μικρή περιοχή που με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά θα δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του (0-2).
 Στο 35' ένα δυνατό σουτ του Πολλάκη μέσα από την περιοχή θα μπλοκάρει ο Κ. Μωραίτης.
Στο 40' δυνατό σουτ του Π. Κουμαριώτη θα αποκρούσει θεαματικά σε κόρνερ ο Κ. Μωραίτης.
Νέο σουτ για την Α.Ε.Κ. και συγκεκριμένα του Μοσχονά στο 42' θα κοντράρει στα σώματα των αμυντικών και θα καταλήξει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μωραίτη με τον τελευταίο στην συνέχεια να μπλοκάρει.
Ελπίδες για κάτι καλό για την Σάμη με την μείωση του σκορ στο 43' σε 1-2 όταν την μεγάλη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Α.Ε.Κ. θα εκμεταλλευτεί ο Γ. Αμούργης ο οποίος θα προχωρήσει και μόνος απέναντι στον Άννινο θα στείλει με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα.
Με την λήξη του ημιχρόνου η Α.Ε.Κ. θα μείνει με 10 παίχτες αφού ο Χρίστο Σ. ύστερα από μια επικίνδυνη προβολή στο πρόσωπο του Ν. Μωραίτη θα δεχθεί την κόκκινη κάρτα του κ. Ν. Βουτσινά.
Στην συνέχεια από την εκτέλεση του φάουλ του Γ. Αμούργη ο Άννινος θα μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του α' ημιχρόνου.
Στο β' ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 50' ο Κ. Μωραίτης θα σταματήσει με ωραία προσπάθεια το σουτ του Π. Κουμαριώτη.
Ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα θα χάσει η Σάμη στο 56' όταν σε μια φάση διαρκείας για την ομάδα του Β. Μιχαλάτου τα διαδοχικά σουτ των Γ. Αμούργη και Ν. Μωραίτη αντίστοιχα θα κοντράρουν στα σώματα των αμυντικών των φιλοξενουμένων.
Και εκεί που η Σάμη πίεζε για την ισοφάριση η Α.Ε.Κ. πετυχαίνει στο 59' το 1-3 ύστερα από εξαιρετική ψηλοκρεμαστή πάσα του Η. Κοσμάτου στον Γ. Πολλάκη που με πλασέ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα και συγχρόνως βάζει τέλος στα όποια "όνειρα" των γηπεδούχων για κάτι καλό.

Μια ωραία ατομική ενέργεια και σουτ του Νικολοβιένη στο 61' θα στείλει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Άννινου.
Ένα διαγώνιο σουτ του Πολλάκη στο 69' θα εξουδετερώσει και πάλι ο Κ. Μωραίτης.
Σειρά της Σάμης στο 75' να μείνει με 10 παίχτες αφού σε εκείνο το σημείο ο Αυγερινός δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο παιχνίδι πάνω στον Πολλάκη και αποβάλλεται από τον διαιτητή κ. Ν. Βουτσινά.

Μέχρι την λήξη του αγώνα είχαμε δύο ακόμη σουτ για την Σάμη με τους Αμούργη και Νικολοβγένη που θα καταλήξουν λίγο άουτ από την εστία του Δ. Άννινου.

Οι συνθέσεις:

Σάμη:(Β. Μιχαλάτος) Κ.Μωραίτης, Μιχαλίτσης Μαρ., (46' Αυγερινός) Κόκκαλης, Σκιαδαρέσης, Τουλάτος, Μωραίτης Ν., Αμούργης Αρ., Νικολοβιένης, Αραβαντινός, (46' Βιτωράτος Κ.) Αμούργης Γιαν., Καππάτος

Α.Ε.Κ.:(Σπ. Παπαδάτος) Άννινος, Περιβολάρης, Αντωνόπουλος, Χρήστο, Ψάλτης, Κούκλης, Πολλάκης (89' Θωμάς), Χασάι, Κοσμάτος Ηλ.(77' Κοττίνης), Μοσχονάς(73' Γαλανός), Κουμαριώτης Π.

Τρίτη 25 Σεπτεμβρίου 2012

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ

Μέτα από πολλές αναβολές έφτασε τελικά η ώρα να ξεκινήσουν η αγωνιστικές υποχρεώσεις του ΑΟ ΣΑΜΗΣ για την ποδοσφαιρική χρόνια 2012-2013. Το Σάββατο 29 Σεπτέμβριου και ώρα 7 το απόγευμα στο ΔΑΚ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ ο ΑΟ ΣΑΜΗΣ αντιμετωπίζει την Α.Ε.Κ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ για τον πρώτο από τα δυο ματς Κυπέλλου. Η προπονήσεις  τις ομάδας συνεχίζονται  κανονικά  έτσι ώστε να παρουσιαστεί  έτοιμη στο πρώτο επίσημο  ματς .Καλούμε  όλων  τον φίλαθλο  κόσμο  της περιοχής μας να ενισχύσει  την ομάδας  μας σε αυτήν την δύσκολη μάχη που θα δώσει

Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου 2012

ΝΙΚΗ ΜΕ ΚΑΚΗ ΕΜΦΑΝΗΣΗ.

Ναι μεν κέρδισε αλλά δεν ικανοποίησε η ομάδα μας στο φιλικό ματς απέναντι στον ΠΥΛΑΡΙΑΚΟ .Σκόρερ του ματς ήταν ο ΤΕΛΗΣ ΑΜΟΥΡΓΗΣ μετά από πολύ ωραίο συνδυασμό στο 72 λεπτό.

Παρασκευή 21 Σεπτεμβρίου 2012

ΩΡΑ ΤΡΙΤΟΥ ΦΙΛΙΚΟΥ

Ολοκληρώθηκε η προετοιμασία του ΑΟ ΣΑΜΗΣ για το τρίτο του φιλικό την Κυριακή  στις 5 το απόγευμα στα ΜΑΚΡΥΩΤΗΚΑ με την ομάδα του ΠΥΛΑΡΙΑΚΟΥ .Ε να παιχνίδι όπου και η δυο προπονητές θα βγάλουν κρίσιμα συμπεράσματα για τον βαθμό ετοιμότητας τον ομάδων του πριν τις διπλές αναμετρήσεις για το κύπελλο με ΑΕΚ -και ΟΔΥΣΣΕΑ αντίστοιχα .

Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου 2012

ΘΕΡΜΑ ΣΥΛΛΗΠΗΤΗΡΙΑ

Ο Α.Ο ΣΆΜΗΣ ΕΚΦΡΆΖΕΙ ΤΑ ΘΕΡΜΆ ΣΥΛΛΥΠΗΤΉΡΙΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΈΝΕΙΑ ΤΟΥ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΉ ΤΟΥ ΑΛΥΣΑΝΔΡΑΤΟΥ ΔΙΟΝΥΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΑΜΌ ΤΟΥ ΠΑΤΈΡΑ ΤΟΥ .

ΚΑΚΗ ΕΜΦΑΝΗΣΗ-ΝΙΚΗ ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ

Πάρα την κακή εμφάνιση ο ΑΟ ΣΑΜΗΣ κατάφερε να φύγει με νίκη από το γήπεδο τον ΚΕΡΑΜΕΙΩΝ σήμερα το απόγευμα  απέναντι στα ΦΩΚΑΤΑ .

ΤΟ  παιχνίδι  ξεκίνησε με τα ΦΩΚΑΤΑ να μπαίνουν ποιο δυνατά και με καλή κυκλοφορία να δείχνουν ότι η δουλεία που γίνετε θα έχει αποτέλεσμα .Από την άλλη η ομάδα μας δεν μπήκε πολύ καλά στο ματς και δεν θύμιζε σε τίποτα την ομάδα του πρώτου φιλικού με τον ΑΟΚΙ.

Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν 1-0 υπέρ τον γηπεδούχων .Στο δεύτερο μέρος είδαμε μια κάπως καλύτερη ΣΑΜΗ η οποία από την αρχή ήθελε να πίεση τον αντίπαλο χωρίς όμως να έχει καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια .

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα τα ΦΩΚΑΤΑ να προηγηθούν με 2-0.Από το 70 λεπτό και μετά ο Α.Ο.Σ ανέβασε την απόδοση του κατακόρυφα και σε συνδυασμό με την κούραση τον γηπεδούχων κατάφερε να μείωση αρχικά με τον ΚΩΣΤΑ ΒΙΤΩΡΑΤΟ [ΚΟΚΚΟΡΑ] ΣΤΟ 75 με πέναλτι που κέρδισε ο ΑΡΑΒΑΝΤΙΝΟΣ,ΚΑΙ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΤΟ ΜΑΤΣ στα ίσια με τον ίδιο παίχτη στο 85 κάνοντας το 2-2.Και κατάφερε να αποδράσει με την νίκη στο 90 λεπτό με γκολ του ΜΩΡΑΙΤΗ υστέρα από κόρνερ .

Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου 2012

ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΤΕΣΤ ΠΡΙΝ ΤΟ ΜΑΤΣ ΚΥΠΕΛΟΥ

Ένα ακόμα τεστ πριν το πρώτο ματς κυπέλλου [ με αντίπαλο την Α.Ε.Κ ]δίνει την Κυριακή στις κεραμιες με αντίπαλο την ομάδα τον ΦΩΚΑΤΟΝ ο Α.Ο ΣΑΜΗΣ στα πλαίσια της προετοιμασίας του ώστε να είναι όσο τον δυνατόν έτοιμος στο πρώτο επίσημο ματς της χρόνιας.Όπως και στο προηγούμενο φιλικό ο προπονητής τις ομάδας θα δοκιμάσει διάφορα σχήματα έτσι ώστε να μπορέσει να καταλήξει στην  ποιο  δυνατή συνθέσει για το ματς με την Α.Ε.Κ.Αύριο η ομάδα έχει ρεπό από τις προπονήσεις μιας και η εβδομάδα που πέρασε ήταν αρκετά κουραστική από της προπονήσεις που έγιναν.

Δευτέρα 10 Σεπτεμβρίου 2012

ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΓΙΑ ΤΟΝ Α.Ο.Σ

Θετικό ήταν το πρώτο τεστ για τον Α,Ο ΣΑΜΗΣ στο πρώτο του επίσημο φιλικό παρόλο την ήττα από τον Α.Ο.Κ.Ι με 5-4.Η ομάδα μας παρόλο την ήττα έδειξε αρκετά καλά στοιχεία ειδικά στο πρώτο ημίχρονο όπου βρέθηκε να προηγείται με 1-3 υστέρα από πολύ καλή εμφάνιση .

Στο δεύτερο μέρος λίγο η κούραση λίγο η πολλές αλλαγές μιας και χρησιμοποιήθηκαν όλοι η ποδοσφαιριστές[19] έφεραν το αποτέλεσμα που αναφέραμε .Πάντως αξίζει να μείνουμε ειδικά στο πρώτο μέρος και την απόδοση που είχαν τα παιδιά μιας και βρίσκονται στην β εβδομάδα προπονήσεων έδειξαν αρκετά καλά στοιχεία δημιουργώντας πολλές και όμορφες φάσεις μπροστά στην αντίπαλη εστία.Τα γκολ πέτυχαν ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΜΟΥΡΓΗΣ [2],ΠΑΝΑΓΗΣ ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ,ΑΝΝΙΝΟΣ ΧΩΡΑΦΑΣ [ΚΟΝΤΕΣ].Αύριο η ομάδα έχει ρεπό και την ΤΕΤΕΡΤΗ θα επιστρέψει κανονικά στο πρόγραμμα τον προπονήσεων.