Α.Ο.ΣΑΜΗΣ :ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

Η διοίκηση, το τεχνικό επιτελείο και όλοι οι αθλητές του ΑΘΛΗΤΙΚΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΣΑΜΗΣ  εύχονται χρόνια πολλά και ευτυχισμένο το 2012 με υγεία και ευημερία για όλο τον κόσμο!

Πέμπτη 29 Δεκεμβρίου 2011

ΜΙΚΤΗ Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ-ΜΙΚΤΗ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

Σε ενα παιχνιδη που θα επρεπε να γινετε ποιο συχνα μιας και υπαρχουν παιδια και ανθρωποι που εχουν αναγκη ,ετσι και χθες εγινε στα φαρακλατα ο φιλανθρωπηκος αγωνας μεταξυ δυο ομαδων που ειχαν επιλεχτει παικτες ολων τον ομαδων της Α και Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ.Σε αυτο το παιχνιδη απο την ομαδα μας ειχαν επιλεχτει 3 παιδια καιο ο προπονητης της ομαδας μας το οποιο ειναι τιμη για τον συλογο μας[ΝΙΚΟΣ ΜΩΡΑΙΤΗΣ-ΜΑΚΗΣ ΖΗΣΗΜΑΤΟΣ-ΚΩΣΤΑΣ ΒΙΤΩΡΑΤΟΣ ΚΑΙ Ο ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΜΙΧΑΛΑΤΟΣ].Το παιχνιδη ηταν ενα παιχνιδη κεντρου χωρις πολλες φασεις και στις δυο εστιες με τους ποδοσφαιρηστες να δειχνουν χαρουμενοι που βρισκοταν εκει για αυτο το σκοπο δινοντας τον καλυτερο τους εαυτο.Το τελικο αποτελεσμα ηταν 2-0 για την μικτη ομαδα της α κατηγοριας.Αυτο ομως που πραγματικα μετραει ειναι αυτο το ματς να ειναι παραδειγμα προς μιμησει ετσι ωστε να γινονται ποιο συχνα τετοιες εκδηλωσεις.

Σάββατο 24 Δεκεμβρίου 2011

ΤΟ 3 EL SAMIKO ΕΛΑΒΕ ΤΕΛΟΣ

Παρασκευή 23 Δεκεμβρίου και όλοι η δρόμοι από την ώρα που χάραξε   οδηγούσαν στο γήπεδο ΚΑΡΑΒΟΜΥΛΟΥ.Η ετοιμασίες από το πρωί ήταν πυρετώδης έτσι ώστε όλα να ήταν έτοιμα για την ώρα του αγώνα που όλοι στην περιοχή περίμεναν 365 ημέρες. Τα ηχεία για την μουσική είχαν στηθεί από το πρωί και έπαιζαν ύμνους ανάλογους με την ταυτότητα του ματς (ύμνος τσαμπιών λιγκ-στιγμές ευρωπαϊκού 2004),τα κάρβουνα είχαν πέσει στην ψησταριά και περίμεναν την στιγμή που θα υποδεχόταν τα σουβλάκια ,τα ποτά και αναψυκτικά ήταν στη θέση τους ,και η πρώτη παίχτες τον δυο ομάδων όρχησαν να καταφθάνουν. Και να που έφτασε η μεγάλη στιγμή  . Ώρα 2.30 έξω από τα αποδυτήρια και  η δυο εντεκάδες είχαν παραταχθεί  και ήταν έτοιμες για την είσοδο τους στον αγωνιστικό  χώρο .Με μια πρώτη μάτια βλέπου  τις ομάδες να απαρτίζονται από μεγάλες δόξες του ποδόσφαιρου της περιοχής και όχι μόνο .Ο αγώνας ξεκίνα με τις δυο ομάδες,  να φοβούνται η μια  την άλλη και να βγαίνουν δειλά δειλά μπροστά .Και ενώ έχουμε φτάσει στο 25 λεπτό η φίλοι του κόκορα ανοίγουν το σκορ μετά από ωραίο σουτ του ΓΙΑΝΝΗ ΒΟΥΚΕΛΑΤΟΥ .Από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα τον φίλων Τσαγκού ανέβασε στροφές και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια στο 35 λεπτο με τον ΑΡΗΣ ΚΑΒΑΛΙΕΡΑΤΟ .Το πρώτο ημίχρονο  βρήκε της δυο ομάδες ισόπαλες με 1-1 και με αξιόλογες προσπάθειες από όλους του ποδοσφαιριστές .Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε αρκετές αλλαγές και για τις δυο ομάδες, ενώ αυτή που είχαν βγει ανέβηκαν στην κερκίδα και ήταν διπλά στην ψησταριά και της μπύρες και της τίμησαν δεόντως. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γρήγορο γκολ  αφού  η ομάδα τον φίλων Τσαγκού έκανε το 2-1 με τον ΓΙΑΝΝΗ ΑΜΟΥΡΓΗ στο 50 λεπτό. Ο Κόκορας όμως δεν είχε σκοπό να τα παρατήσει τόσο γρήγορα και κατάφερε να κάνει το 2-2 πάλι με τον ΓΙΑΝΝΗ ΒΟΥΚΕΛΑΤΟ στο 60 λεπτό. Ο Τσαγκός όμως που είχε έναν λόγο παραπάνω αφού ήθελε την νίκη για να πάρει εκδίκηση για την περσινή του ήττα ,κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με 3-2 με τον ΓΙΑΝΝΗ ΑΜΟΥΡΓΗ  και πάλη στο 69 λεπτό .Και ενώ όλα έδειχνα ότι σιγά σιγά ο νικητής ξεχώριζε ήρθε ο Κοκκορας στο 76 λεπτό και έφερε το ματς στα ίσια κάνοντας το 3-3 .Και ενώ όλα έδειχναν ότι θα έχουμε ισοπαλία ο Τσαγκός με κάποιες  κινήσεις κατάφερε να κάνει ματ στον κόκορα και να κλέψει το ματς αφού πάλι με τον ΓΙΑΝΝΗ ΑΜΟΥΡΓΗ έκανε το 4-3 μέσα σε έξαλλους  πανηγυρισμούς και χορους. Με το τελευταίο σφύριγμα είχαμε όλους τους ποδοσφαιριστές να γίνονται ένα κουβάρι και να αγκαλιάζονται δίνοντας ραντεβού πάλι του χρόνου. Τελικά αυτό που μπορούμε να πούμε είναι ότι η φίλοι του τσαγκού κατάφεραν να κάνουν καλή δουλεία μέσα στον χρόνο που πέρασε  και να ετοιμαστούν κατάλληλα έτσι ώστε να πάρουν την νίκη-εκδικηση .Να δούμε τώρα πως θα απαντήσει ο ΚΟΚΚΟΡΑΣ σε 365 ημέρες .Όλοι η ποδοσφαιριστές εύχονται χρόνια πολλά καλά Χριστούγεννα και ευτυχισμένο το 2012.

Τσάγκος: Μιχαλάτος Βαγγ., Κουγιανός Κ., Μωραίτης Νικ., Κουνάδης Νικ., Τουλάτος Στ., Βαλλάτος Γιαν., Βαλλάτος Τασ., Δελαπόρτας Μακ., Νικολάτος Σπ., Καβαλλιεράτος Άρ., Δευτεραίος Νικ , Φλαμιάτος Παντ., Καππάτος Στ., Αυγερινός Βαγγ., Παπαλάμπρου Λ., Ζησιμάτος Γερ., Άννινος-Χωραφάς Κων., Μετάϊ Άλντο, Αμούργης Γιαν. και Μωραίτης Κυρ..

Κόκορας: Αλεξάτος Παν., Πολυχρονάτος Γιωρ., Λυμπεράτος Αλ., Κουνάδης Τακ., Αμούργης Τελ., Σπαθής Δημ., Μπαζάρογλου Θαν., Καψογιώργος Σπ., Δρακουλόγκωνας Παν., Βουκελάτος Γιαν. και Μωραίτης Βας,  Βελισσαράτος Τασ., Βιτωράτος Κων. (Κόκορας), Τουλάτος Διον., Βιτωράτος Κων., Πολυχρονάτος Γιαν., Τουλάτος Βασ., Κόκκαλης Κων..

Σάββατο 17 Δεκεμβρίου 2011

ΓΙΟΡΤΙΝΗ ΠΕΝΤΑΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΑΜΗ

Με νίκη έκλεισε το 2011 η ομάδα μας και με πρωτιά στην βαθμολογία .Ύστερα από όχι και τόσο καλό παιχνίδι ο ΑΟ ΣΑΜΗΣ κατάφερε να κερδίσει την ομάδα τον ΦΩΚΑΤΩΝ με το επιβλητικό 5-1. Η ομάδα μας προηγήθηκε με 2-0 στο Α` ημίχρονο με γκολ του ΑΛΥΣΑΝΔΡΑΤΟΥ στο 30` λεπτό και του ΝΙΚΟΛΟΒΙΕΝΗ στο 35` λεπτό. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια αφού πάλι ο ΑΛΥΣΑΝΔΡΑΤΟΣ 25`` δευτερόλεπτα  μόλις  ξεκίνησε ο αγώνας επέτυχε το 3-0. Το 4-0 έγινε στο 55` λεπτό με τον ΓΙΑΝΝΗ ΑΜΟΥΡΓΗ ο όποιος δείχνει να καπαρώνει τον τίτλο του πρώτου σκόρερ στην Β κατηγορία .Τα Φωκατα κατάφεραν να κάνουν το 4-1 στο 78 λεπτό .Το τελικό 5-1 διαμορφώθηκε στο 80 λεπτό με τον ΖΗΣΙΜΑΤΟ.

Η διοίκηση η ποδοσφαιριστές και η τεχνική ηγεσία εύχονται καλά Χριστούγεννα χρόνια πολλά και το 2012 γεμάτο υγεία -ευτυχία-και επιτυχίες σε όλων το κόσμο.

3ος ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑ :ΦΙΛΟΙ ΚΟΚΚΟΡΑ - ΦΙΛΟΙ ΤΣΑΓΚΟΥ

Έφτασε επιτέλους ο καιρός να ξαναζήσουμε στιγμές που μένουν στην μνήμη μας ως μοναδικές . Έφτασε επιτέλους ο καιρός που  όλοι οι φίλαθλοι του ποδόσφαιρου στο πλανήτη μας (και όχι μόνο ) θα απολαύουν το υπέρτατο παιχνίδι . Έφτασε επιτέλους ο καιρός να χτυπήσει για άλλη μια φορά η κάρδια του Παγκοσμίου Ποδόσφαιρου στο νησί μας. Έφτασε επιτέλους ο καιρός να απολαύουμε στιγμές Ποδοσφαιρικής μαγείας από τους μάγους της μπάλας που θα δώσουν ότι καλύτερο έχουν στο γήπεδο. Έφτασε ο καιρός για την μητέρα των μαχών το el clasiko  το απολυτό ντέρμπι της Κεφαλονιάς . Έφτασε ο καιρός για τον  ετήσιο φιλανθρωπικό αγώνα μεταξύ των φίλων του Κόκκορα ( η  Κοκορινιο λογω Βραζιλιάνικης επιρροής )και των φίλων του Τσαγκού  φον τσαγκεσταιν  λογω Γερμανικης επιρροής ) στις 23-12-2011 και 14.30 στο γήπεδο του Καραβομυλου με πολλές πολλές εκπλήξεις αγωνιστικές και μη  να είστε όλοι εκεί

Τρίτη 13 Δεκεμβρίου 2011

ΠΡΩΤΗ ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ

Σε ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι που είχε ρυθμό και αγωνία η Πρόοδος επικράτησε τελικά στην Ιθάκη επί της πρωτοπόρου Σάμης με σκορ 2-1 και την ανάγκασε στην πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα ξεκαθαρίζοντας παράλληλα και την τύχη των υπόλοιπων ομάδων, αφού κινδύνευαν από το +15, για τα play offs.

To παιχνίδι εκτυλίχθηκε σε ντέρμπι με την Πρόοδο ελαφρώς καλύτερη εκτός του τελευταίου 20’ που έμεινε από δυνάμεις και κινδύνευσε να ισοφαριστεί έστω και αν έχασε κάποιες ευκαιρίες στις αντεπιθέσεις της.

Το στοιχείο που έκρινε το παιχνίδι ήταν η έξυπνη κίνηση του Μ. Βώρρου να παίξει μαντουμαν τους δυο ταχύτατους επιθετικούς των πρωτοπόρων και κατάφερε να τους περιορίσει με αποτέλεσμα η Σάμη να δυσκολεύεται στο σκοράρισμα.

Φάσεις και γκολ

Στο 21΄ η Πρόοδος παίρνει κεφάλι στο σκορ όταν ο προωθημένος Λαγγαδάς μετά από σέντρα του Τσίρου με κεφαλιά πετυχαίνει το 1-0.

Το 2-0 ήρθε πολύ γρήγορα για τους γηπεδούχους και συγκεκριμένα στο 32΄με τον Πρεβεζιάνο ο οποίος έκλεψε μια σχεδόν χαμένη μπάλα μπήκε στην περιοχή και από πλάγια με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φλαμιάτου.

Και όλα αυτά  μέχρι το 68΄ λεπτό όπου η φιλοξενούμενη κατάφεραν να μειώσουν με πέναλτι που κέρδισε ο ΖΗΣΗΜΑΤΟΣ και εκτέλεσε εύστοχα ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΜΟΥΡΓΗΣ . Από εκείνο το σημείο και μετά είδαμε μια διαφορετική Σάμη η όποια ανέβασε ρυθμούς και έκλεισε την Πρόοδο στα καρέ της  χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες με τους[ΝΙΚΟΛΟΒΙΕΝΗ-ΑΜΟΥΡΓΗ-ΑΛΝΤΟ -ΖΗΣΗΜΑΤΟ-ΑΜΟΥΡΓΗ ΤΕΛΗ] χωρίς να καταφέρει να φέρει το παιχνίδι στο Χ.          Πολύ καλή η διαιτησία του Γρ. Γαβρά και των βοηθών του Π. Κομητόπουλου και Π. Παίζη

Οι συνθέσεις:

Πρόοδος Ιθ.: (Γ. Βώρρος), Τσιντήλας, Παπαδόπουλος, Δόριζας, Τόφαλος, Λαγγαδάς, Πρεβεζιάνος, Τσίρος (62΄Κωστόπουλος), Βλασσόπουλος, Βασιλάκης, Χάνος, Πόλης (76΄Ηλιόπουλος).

Σάμη: (Β. Μιχαλάτος), Φλαμιάτος, Τουλάτος (81΄λ.τ. Κουνάδης), Κόκκαλης, Καππάτος, Μετάϊ, Βιτωράτος, Αμούργης Αρ., Δευτεραίος, Ζησιμάτος, Αμούργης Γιαν., Νικολοβιέννης